Wszystkie newsy
2013-10-02 | 06:00
Ochrona środowiska
Kilkadziesiąt procent rynku elektrośmieci to szara strefa. Resort środowiska będzie z nią walczył.
Ministerstwo Środowiska pracuje nad wprowadzeniem zmian do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, które mają ograniczyć szarą strefę i zwiększyć kontrolę nad przepływem elektrośmieci. Branża producentów sprzętu RTV, AGD, IT i oświetleniowego proponuje resortowi środowiska własne rozwiązania tego problemu.
2013-09-30 | 06:35
Nieruchomości
Budownictwo ekologiczne w Polsce staje się standardem, choć najemcy nie chcą płacić więcej.
Pomimo coraz większego znaczenia ekologicznych technologii w budownictwie, do powstania całkowicie samowystarczalnych energetycznie budynków jeszcze długa droga. Przeszkodą jest m.in. to, że najemcy na razie nie są skłonni płacić wyższych czynszów za lokale w budynkach z certyfikatami ekologicznymi. Eksperci jednak przewidują, że będzie się to zmieniać i coraz więcej deweloperów zdecyduje się na tzw. zrównoważone budownictwo.
2013-09-23 | 06:05
Energetyka
Firmy w Europie tracą konkurencyjność ze względu na zbyt wysokie cele redukcji emisji CO2
Unii Europejskiej grozi utrata konkurencyjności – ostrzega największy producent stali na świecie. Jeśli zobowiązań dotyczących redukcji dwutlenku węgla nie podejmą takie kraje jak Indie, Chiny czy Rosja, produkcja przeniesie się poza granice Unii. ArcelorMittal Poland docenia jednak starania polskiego rządu, by ograniczyć kolejne cele redukcyjne unijnej polityki.
2013-09-12 | 06:40
Ochrona środowiska
NFOŚiGW zmienia zasady dofinansowania zakupu kolektorów. Branża protestuje.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spotka się dzisiaj z przedstawicielami branży kolektorów słonecznych. Jak tłumaczy Witold Maziarz, rzecznik funduszu, spotkanie ma na celu wyjaśnienie wątpliwości, które pojawiły w związku ze zmianami zasad dopłat do kolektorów. Część branży zarzuca m.in., że nowe przepisy dyskryminują producentów i dystrybutorów kolektorów próżniowych.
2013-08-28 | 06:15
Energetyka
Energia elektryczna z odpadów zamiast z węgla czy gazu. Polska może pójść śladem innych krajów UE
Zmieniona ustawa śmieciowa to dopiero początek drogi w zarządzaniu odpadami – mówią przedstawiciele firm wywożących śmieci. Ich zdaniem powinny istnieć zachęty ekonomiczne dla zakładów przemysłowych do korzystania z paliwa z odpadów, na wzór obowiązujących w Niemczech czy w Austrii. Chodzi o to, aby zamiast spalania gazu, miału, węgla czy mazutu, bardziej opłacało się wykorzystywanie paliwa z odpadów.
2013-08-27 | 06:00
Ochrona środowiska
Elektrośmieci w dużej mierze wciąż trafiają do lasów, bo recykling to fikcja
Rosnąca liczba punktów skupu oraz zbieranych zużytych lodówek, suszarek, komputerów nie jest efektem większych wymogów nałożonych przez ministra środowiska. Jerzy Ziaja, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu uważa, że oficjalne liczby to fikcja, bo wiele elektrośmieci w rzeczywistości ląduje w lasach, a firmy zajmujące się ich recyklingiem, przestają funkcjonować, obawiając się sankcji karnych.
2013-08-26 | 06:50
Rolnictwo
Resort rolnictwa: monitorujemy pola pod kątem zawartości roślin genetycznie modyfikowanych w uprawach
Resort rolnictwa spodziewa się, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zakazu upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w Polsce, nadejdzie przed końcem tego roku. Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa, zapewnia, że nie ma obaw, że krajowe przepisy nadal są niezgodne z unijnym prawem, a zakaz upraw GMO zostanie cofnięty. Tym bardziej, że kontrole roślin przynoszą pierwsze efekty.
2013-08-23 | 06:45
Ochrona środowiska
Dalsze inwestycje w energetykę węglową narażają Polskę na unijne kary
Zanieczyszczanie wód podziemnych i powierzchniowych, zatruwanie powietrza, pogorszenie stanu zdrowia ludzi i przedwczesne zgony wywołane zanieczyszczeniami. Absencje w pracy z tych powodów i zwolnienia lekarskie szacuje się na 1,2 mln rocznie – dr Michał Wilczyński przestrzega przed inwestycjami w energetykę opartą na węglu. Dodatkowo Polska zobowiązała się do wdrożenia do 2015 roku dyrektywy mającej gwarantować czyste powietrze w Europie. Za niedopełnienie wymogów będą groziły kary.
2013-08-22 | 06:45
Ochrona środowiska
Polska musi wdrożyć nowe wymogi dotyczące recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
Ministerstwo Środowiska przygotowało nową ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Ureguluje ona zasady postępowania z tym sprzętem w sposób zapewniający bezpieczeństwo zdrowia i życia ludzi oraz ochronę środowiska, jak też poziom zbierania, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Najważniejszą zmianą jest zmniejszenie liczby grup tego sprzętu, ma to ułatwić osiągnięcie wymaganych przez UE poziomów ich zbierania.
2013-08-16 | 06:45
Ochrona środowiska
Większość śmieci nadal trafia na wysypiska, mimo że można na nich sporo zarobić
Według wyliczeń ekspertów polski rynek odpadów komunalnych ma wartość od 3 do 6 miliardów złotych. Jedną z najbardziej zyskownych frakcji wśród śmieci są tworzywa sztuczne. Niestety ponad połowa z nich zamiast do powtórnego przetworzenia trafia na wysypiska. W krajach bardziej rozwiniętych tak dzieje się z zaledwie 1 procentem tworzyw sztucznych. Warunek to jednak stworzenie przez gminy systemu zbiórki, który będzie uwzględniał poziom odzysku surowców, a nie jedynie koszty odbioru i składowania odpadów.
2013-08-14 | 06:05
Energetyka
Będą rosły ceny i zużycie ciepła. Problem częściowo mogą rozwiązać spalarnie śmieci
W najbliższych latach zużycie, a także koszt ciepła w Polsce mają wzrosnąć. Odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowania mogą być spalarnie odpadów, dzięki którym możliwe jest zamienianie energii w nich zawartej w energię cieplną i elektryczną. Polska ma rozbudowaną infrastrukturę, technologię oraz wystarczającą ilość surowca potrzebnego do takich inwestycji.
2013-08-08 | 06:35
Energetyka
Już wkrótce UE może zacząć nakładać wysokie kary za składowanie śmieci na wysypiskach. Rozwiązaniem może być budowa spalarni
Mimo że spalarnie odpadów są drogimi inwestycjami, opłacają się z punktu widzenia i środowiska, i gospodarki. Za składowanie odpadów na wysypiskach Unia Europejska będzie nakładała wysokie kary. Zaś takie instalacje pozwalają ograniczyć ich liczbę, a dodatkowo mogą dostarczać ciepło i prąd.
2013-08-07 | 06:05
Ochrona środowiska
Aby spełnić unijne limity firmy odbierające i przetwarzające zużyty sprzęt RTV i AGD będą musiały docierać bezpośrednio do gospodarstw domowych
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej Polska powinna zbierać i przetwarzać 35 procent powstających w gospodarstwach domowych elektrośmieci. Limity narzucone przez Brukselę producentom sprzętu będą systematycznie rosły – do 2021 powinno to być już 65 proc. To szansa na zyski, ale i wyzwanie dla firm specjalizujących się w odbiorze i przetwarzaniu zużytego sprzętu. Warunkiem spełnienia limitów będzie dotarcie po zużyty sprzęt bezpośrednio do gospodarstw domowych.
2013-08-02 | 06:30
Ochrona środowiska
Coraz więcej elektrośmieci trafia do recyklingu
Firmy wprowadzające na rynek pralki, lodówki czy telewizory i komputery muszą zebrać odpady z tych urządzeń w określonej ilości. Podwyższenie tego minimalnego poziomu przez ministra środowiska miało sprawić, że takich niebezpiecznych odpadów trafiających do wyspecjalizowanych zakładów jest coraz więcej.
2013-07-31 | 06:55
Ochrona środowiska
M. Korolec: UE słucha głosu Polski w sprawie polityki klimatycznej
Kryzys sprawił, że unijne kraje zaczynają zmieniać swoje podejście do polityki energetyczno-klimatycznej. Polski rząd był uważany za hamulcowego polityki mającej przeciwdziałać ociepleniu klimatu i przestawieniu gospodarek UE na nowoczesne technologie. Dziś Unia uważniej słucha naszego głosu – mówi Marcin Korolec, szef resortu środowiska.