Wszystkie newsy
2013-03-14 | 06:57
Gospodarka
Resorty gospodarki i finansów przyjrzą się transferom pieniędzy z Polski do spółek-matek. M.in. w Telekomunikacji Polskiej
– Nasza rachunkowość musi bardzo silnie kontrolować różne formy wyprowadzania kapitału poprzez firmy globalne – zapowiada wicepremier Janusz Piechociński. Ministerstwo Gospodarki zamierza zwiększyć kontrolę nad działalnością międzynarodowych firm, które zarabiają w Polsce. Niepokój resortu wzbudziły przedstawione w połowie lutego wyniki Telekomunikacji Polskiej (Orange Polska), które skutkowały spadkiem cen akcji spółki o 40 proc.
2013-03-12 | 06:40
Telekomunikacja
Telefonia stacjonarna wciąż ważna w strategii TPSA
Telefonia stacjonarna pozostanie strategiczna dla TPSA. Jak zapewnia Mariusz Gaca, prezes PTK Centertel, na łączeniu usług stacjonarnych, komórkowych, internetowych i telewizyjnych polega właśnie przewaga telekomunikacyjnego giganta nad konkurencją. Według niego, TPSA ma pozycję lidera na wszystkich ważnych dla niej rynkach. Mimo że rynki finansowe patrzą na spółkę dużo mniej przychylnie niż na początku roku.
2013-03-12 | 06:30
IT i technologie
Mozilla do końca roku chce pozyskać 10 mln użytkowników telefonów z własną wyszukiwarką. Od czerwca rusza sprzedaż w Polsce
Z końcem roku Mozilla zaoferuje swoje oprogramowanie klientom korzystającym z najnowocześniejszych i najdroższych smartfonów. – Będą to najlepsze telefony Sony, LG i ewentualnie Huawei – zdradza w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Gary Kovacs, prezes Mozilli. Ale pierwsza wersja telefonu z tym oprogramowaniem w czerwcu trafi do klientów m.in. w Polsce i na Węgrzech. Amerykański koncern pracuje również nad softwarem dla tabletów.
2013-03-11 | 06:25
IT i technologie
W. Iszkowski: CeBIT szansą na zdobycie kluczowej pozycji na rynku informatycznym
– Trzeba wykorzystać szansę, jaką niesie ze sobą udział w targach – mówi dr inż. Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji na temat udziału naszych firm z sektora IT w zakończonych właśnie w Hanowerze targach CeBIT 2013. To największa na świecie impreza branży informatycznej i nowych technologii. Polska była w tym roku partnerem strategicznym targów.
2013-03-08 | 06:50
IT i technologie
PAIiIZ: dzięki CeBIT za dwa lata może powstać ok. 1000 miejsc pracy dla młodych Polaków
– Targi CeBIT to przede wszystkim okazja do rozmów na wysokim szczeblu, jednak podpisane kontrakty również są możliwe – twierdzi Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Według jego ostrożnych szacunków, dzięki największej imprezie branży teleinformatycznej w ciągu dwóch lat może powstać ok. tysiąca nowych miejsc pracy dla młodych, kreatywnych Polaków.
2013-03-08 | 06:40
IT i technologie
Szef targów CeBIT: Polacy pokazali się jako społeczeństwo kreatywne i rozwinięte technologicznie. Dla wielu to było zaskoczenie
Widać, że wizerunek Polski w świecie się zmienia. Jesteście postrzegani jako kraj dużo bardziej nowoczesny – mówi Frank Pörschmann, szef trwających w Hanowerze targów CeBIT. Pozytywnie ocenia nie tylko to, co Polacy prezentują na targach branży informacyjnej i telekomunikacyjne, ale również współpracę w ramach partnerstwa strategicznego.
2013-03-07 | 06:25
Telekomunikacja
Prezes PTK Centertel: cena za częstotliwości dalece przestrzelona
PTK Centertel, operator sieci Orange, mimo przegranej w przetargu na 1800 MHz, nie rezygnuje z walki o częstotliwości dla superszybkiego internetu LTE. Spółka będzie starać się m.in. o częstotliwości 800 MHz, które Urząd Komunikacji Elektronicznej jeszcze w tym roku zamierza zlicytować. Oferta Centertela w rozstrzygniętym 13 lutego przetargu została odrzucona ze względu na zaoferowaną zbyt niską kwotę zakupu częstotliwości.
2013-03-06 | 06:55
IT i technologie
Polska na targach CeBIT w Hanowerze jako kraj nowych technologii i młodych ludzi
Polska krajem młodych ludzi i nowych technologii – tak według Dariusza Bogdana, wiceministra gospodarki powinniśmy się kojarzyć w Europie i na świecie. Między innymi w ten sposób Polska promuje się podczas tegorocznych targów informacyjno-telekomunikacyjnych CeBIT w niemieckim Hanowerze, których jest strategicznym partnerem.
2013-03-06 | 06:40
IT i technologie
Dziś ostatni dzień na składanie skarg dotyczących przetargu na częstotliwości 1800 MHz
Tylko do dzisiaj firmy, które przegrały w przetargu na częstotliwości 1800 MHz mogą składać odwołania. Do poniedziałku nie wpłynęło ani jedno. Jednak, zdaniem Magdaleny Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, takie wnioski na pewno wpłyną, bo częstotliwości umożliwiających świadczenie usługi dostępu do szerokopasmowego internetu to bardzo cenne i rzadkie dobro. A brak możliwości świadczenia takich usług może oznaczać w praktyce wykluczenie z rynku.
2013-03-04 | 06:55
IT i technologie
Jutro na targach CeBIT pojawi się ponad 300 polskich firm. Polska strategicznym partnerem
Ponad 200 wystawców z Polski weźmie udział w tegorocznych targach CeBIT. Kolejnych 100 przedsiębiorców uczestniczy będzie w tzw. giełdzie kooperacyjnej, gdzie nawiązywane są nowe kontakty biznesowe. Są wśród nich najróżniejsi przedstawiciele sektora ICT (technologii informacyjnych i komunikacyjnych) – od twórców oprogramowania, przez firmy logistyczne, po operatorów pocztowych. Strona polska zorganizuje około 700 spotkań z biznesmenami i organizacjami przedsiębiorców.
2013-03-04 | 06:35
IT i technologie
Mozilla szykuje następcę Skype'a. Możliwa będzie komunikacja wideo bezpośrednio z poziomu przeglądarki
Mozilla pracuje nad technologią, która umożliwi rozmowy audio i wideo przez internet i przez urządzenia mobilne. Ma to być alternatywa dla Skype’a, której przewagą będzie brak konieczności ściągania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy sama przeglądarka. Aktualnie projekt jest w fazie testów. Za kilka miesięcy rozmowy dzięki tzw. technologii WebRTC (rozmowy w czasie rzeczywistym online) mają być powszechnie dostępne dla użytkowników Mozilli na całym świecie. Możliwe, ze podobne rozwiązania będą możliwe również w innych przeglądarkach.
2013-02-28 | 06:35
IT i technologie
Nokia walczy o powrót na listę lidera na rynku. Za kilka miesięcy wprowadzi nowe modele telefonów komórkowych
Nokia zaprezentowała nową serię telefonów Lumia. Model 520 ma kosztować 139 euro netto, a model 720 – 249 euro. Jak zapewnia producent, w obydwu telefonach znalazły się rozwiązania stosowane również w najdroższych smartfonach Nokii. Do połowy roku nowe produkty znajdą się w europejskich sklepach. Mają sprawić, że fińska marka zacznie odzyskiwać utraconą pozycję na rynku.
2013-02-28 | 06:30
IT i technologie
Huawei chce podbić rynek nowym tabletem obsługującym LTE. Premiera w Polsce możliwa za kilka tygodni
Firma Huawei wychodzi z cienia i dąży do pokazania się jako producent sprzętu wysokiej jakości. Zamierza wypuścić na polski rynek dwa nowe produkty – tablet i telefon, które umożliwią korzystanie z superszybkiego internetu LTE. Jak dowiedziała się Agencja Informacyjna Newseria, 10-calowy tablet MediaPad ma być dostępny u jednego z polskich operatorów oferujących LTE na przełomie marca i kwietnia. Rozmowy w sprawie wprowadzenia na polski rynek nowego smartfonu jeszcze trwają.
2013-02-25 | 06:55
IT i technologie
Mozilla chce pokonać Androida. Smartfon z oprogramowaniem Firefox w czerwcu w Polsce
Deutsche Telekom, właściciel T-Mobile Polska, zamierza już w czerwcu rozpocząć sprzedaż Alcatela One Touch Fire. To pierwszy smartfon z systemem operacyjnym Firefox, który w tym roku zadebiutuje w Europie Środkowej, w tym w Polsce, a także w Ameryce Łacińskiej. Przedstawiciele operatora zapowiadają, że trwająca od 2011 roku współpraca z Mozillą ma na celu stworzenie realnej konkurencji dla systemu Android.
2013-02-20 | 06:15
Telekomunikacja
UKE przygotowuje się do zorganizowania aukcji na szybki internet mobilny w paśmie 800 MHz
Po rozstrzygnięciu przetargu na pasmo częstotliwości 1800 MHz, Urząd Komunikacji Elektronicznej jeszcze w tym roku chce ogłosić i rozstrzygnąć aukcję na rezerwację częstotliwości w drugim paśmie umożliwiającym oferowanie szybkiego dostępu do internetu w technologii LTE – 800 MHz. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na czwarty kwartał. Andrzej Piotrowski, ekspert ds. rynku telekomunikacyjnego z Centrum im. Adama Smitha przestrzega, że forma aukcji może doprowadzić do składania zbyt wysokich, niekorzystnych ostatecznie dla konsumentów ofert.