Wszystkie newsy
2012-07-06 | 06:45
Infrastruktura
Prezes Budimeksu: kilkadziesiąt tys. osób z branży budowlanej straci pracę
W budowlance i drogownictwie pracuje ponad 700 tys. ludzi, a cała branża odpowiada za 6-7 proc. PKB. To może się wkrótce zmienić - ostrzegają przedstawiciele firm budowlanych. Drogie materiały i zatory płatnicze spowodowały, że firmy borykają się z coraz większymi problemami. - W tym roku upadłość ogłosiło już 110 firm z sektora, ta liczba niestety rośnie - mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.
2012-07-06 | 06:40
Energetyka
Zawirowania wokół ustawy o zielonej energii. Zmiana strategii biznesowej firm energetycznych może być niezbędna
Strategia Enei zakłada pozyskanie do 2020 roku od 250 do 350 MW mocy zainstalowanej w wietrze oraz ok. 60 MW z biogazu. Wiele wskazuje na to, że Enea będzie musiała skorygować te plany. Choć sam prezes zachowuje zimną krew i ze spokojem przygląda się pracom nad ustawą o odnawialnych źródłach energii.
2012-07-06 | 06:35
IT i technologie
Wojsko uwolni kolejne częstotliwości dla telekomów
Wojsko uwolni wkrótce kolejne zakresy częstotliwości na potrzeby telekomunikacyjne. - Widzę dużą wolę współpracy - ocenia prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj. W dyspozycji UKE są już m.in. częstotliwości 1800 MHz, na które wkrótce zostanie rozpisany przetarg.
2012-07-06 | 06:30
IT i technologie
Google zmienia sposób działania wyszukiwarki
Chcemy poprawić jakość wyników wyszukiwania – mówi szef Google Polska, Artur Waliszewski na temat wprowadzonych zmian w działaniu popularnej wyszukiwarki. Chodzi o sposób pozycjonowania stron, który ma być teraz jeszcze bardziej obiektywny, a tym samym realizować założenia twórców wyszukiwarki.
2012-07-06 | 06:26
Konsument
Przecenioną rzecz można zareklamować
Wyprzedażowy szał trwa. – Kupując towar na wyprzedażach, przysługuje nam pełne prawa klienta – przypomina Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczy to m.in. możliwości reklamowania wadliwego towaru, o czym nie zawsze wiedzą klienci i o czym zdarza się zapominać niektórym sprzedawcom. Warto również pamiętać, że nie wszystkie sklepy przyjmują zwroty towaru i mają do tego pełne prawo.
2012-07-06 | 06:24
Finanse
KRUK najlepiej spłacającym dłużnikom zaproponuje pożyczkę
KRUK wychodzi z ofertą dla wykluczonych z rynku finansowego. Udzieli pożyczki dłużnikom, którzy w całości spłacili swoje zobowiązania, ale ze względu na "złą" historię kredytową mają problem z pożyczeniem pieniędzy w bankach. Oprocentowanie takiej pożyczki sięgnąć może 40 proc.
2012-07-06 | 06:21
Motoryzacja
Sprzedaż nowych aut w Polsce rośnie, ale aż 97 proc. produkcji samochodów z Polski wyjeżdża za granicę
Rynek motoryzacyjny w Polsce wymaga dalszego ożywienia. – Za dużo nowych samochodów wyjeżdża zagranicę – ocenia Prezes Polskiej Izby Motoryzacji, Roman Kantorski. Liczba noworejestrowanych aut w Polsce, po ubiegłorocznych spadkach, w tym półroczu wzrosła o ok. 10 proc. Szef PIM zauważa, że ten wynik powinien być dużo lepszy, zwłaszcza biorąc pod uwagę wielkość produkcji samochodów w Polsce.
2012-07-05 | 06:47
Surowce
Nawet tysiąc stacji benzynowych będzie musiało się zamknąć od nowego roku
W przyszłym roku z polskiej mapy może zniknąć nawet tysiąc stacji benzynowych. Powodem są niezbędne inwestycje, na które właścicieli nie stać. By spełniać nowe wymagania techniczne trzeba zainwestować od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.
2012-07-05 | 06:40
Energetyka
PGE chce zmian w podatkach, które pomogą ruszyć z atomową inwestycją
Muszą nastąpić zmiany w prawodawstwie, zwł. dotyczące przepisów podatkowych. W przeciwnym razie projekt budowy elektrowni jądrowej może okazać się jeszcze droższy. Obecne regulacje są niewystarczające do realizacji tak długotrwałej i skomplikowanej inwestycji.
2012-07-05 | 06:30
Gospodarka
Resort gospodarki walczy o dłuższe życie Specjalnych Stref Ekonomicznych
14 Specjalnych Stref Ekonomicznych - zgodnie z obowiązującym prawem - będzie funkcjonować tylko do 2020 roku. Resort gospodarki chce wydłużenia czasu ich działania przynajmniej do 2026 roku. Już jesienią rząd ma zająć się przygotowaną przez ministersterstwo ustawą, która wydłużyć miałaby możliwość funkcjonowania stref.
2012-07-05 | 06:28
IT i technologie
Prezes Orange o sporze z Netią: lepiej wspólnie inwestować niż spotykać się na sali sądowej
Wspólne inwestycje zamiast sporów sądowych – proponuje Maciej Witucki, prezes Orange, dawnej Telekomunikacji Polskiej. Jego zdaniem współpraca biznesowa z Netią pomoże jednej i drugiej stronie sprostać rosnącej konkurencji na rynku. Spór dwóch telekomów przeniósł się do sądu, po tym, jak Netia złożyła pozew o odszkodowania. – Mam nadzieję, że jakoś uda nam się wyjść z tego impasu – dodaje Maciej Witucki.
2012-07-05 | 06:20
Bankowość
Związek Banków Polskich: Rodzinę na Swoim mógłby zastąpić system oszczędzania
Program Rodzina na swoim wygasa za pół roku. Rząd nie przygotował jeszcze systemu zachęt, które mogłyby zastąpić program. Związek Banków Polskich proponuje, by stworzyć specjalny system oszczędzania na własne mieszkanie.
2012-07-05 | 06:16
Infrastruktura
Przewozy Regionalne o walce o rynek: Musimy się liczyć z tym, że monopolistą już nie będziemy
Przewozom Regionalnym coraz trudniej walczyć o zamówienia na przewóz osób w samorządach. – Musimy się liczyć z tym, że monopolistą już nie będziemy – mówi prezes spółki, Małgorzata Kuczewska-Łaska. Zapewnia, że przewoźnik będzie aktywniej niż dziś walczył o udział w rynku.
2012-07-05 | 06:10
Regionalne - Warmińsko-Mazurskie
Rosjanie inwestują w Elblągu, m.in. w nieruchomości
Kupno obiecujących pod względem biznesowym nieruchomości, korzystanie z polskich doświadczeń związanych z organizacją Euro 2012 – to tylko niektóre powody, dla których Kaliningrad zacieśnia współpracę z Elblągiem. Obszarem spornym jest energetyka. – Mamy tu odmienne strategie – tłumaczy Grzegorz Nowaczyk, prezydenta Elbląga.
2012-07-04 | 15:08
Energetyka
Szczęśniak: tylko w ramach konsorcjum możliwe jest poszukiwanie gazu
– Ta umowa jest konieczna dla PGNiG, ponieważ ma dzisiaj odcięte dochody. Zaniżone taryfy przez Urząd Regulacji Energetyki sprawiły, że traci na handlu gazem – tak Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw komentuje powody powołania „łupkowego sojuszu” składającego się z firm: ENEA, PGNiG, KGHM, PGE i TAURON. Cześć z nich na co dzień konkuruje ze sobą.