Wszystkie newsy
2012-12-10 | 06:35
Rolnictwo
Tzw. duża ustawa o GMO w Ministerstwie Środowiska. To ona ma rozwiązać kwestie upraw
Ustawa o nasiennictwie czeka już tylko na podpis prezydenta, ale jej przyjęcie nie oznacza końca pracy nad zmianami w prawie dotyczącymi roślin genetycznie modyfikowanych. Reguluje ona tylko obrót nasionami takich roślin. Zapowiadane rozporządzenia ministerstwa rolnictwa zakazać mają uprawy określonych roślin, ale nie załatwiają sprawy całkowicie. W resorcie środowiska leżą dwa inne projekty, w całości regulujące kwestię uprawy GMO w Polsce.
2012-12-06 | 06:35
Zdrowie
Eksperci: Leczenie łuszczycy w Polsce odbiega od europejskich standardów
W Polsce na łuszczycę cierpi około miliona osób, z czego ponad tysiąc ma najcięższą postać tej choroby, która uniemożliwia normalne życie. Dermatolodzy alarmują, że warunki ich leczenia często są poniżej europejskich standardów. Istnieją skuteczne leki biologiczne, ale problem to pieniądze. Warunki finansowania nowoczesnych terapii przez Narodowy Fundusz Zdrowia sprawiają, że na leczenie trzeba długo czekać i dostęp do niego jest bardzo ograniczony.
2012-12-05 | 06:50
Problemy społeczne
Więcej pieniędzy dla opiekunów osób niepełnosprawnych
W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad wprowadzeniem systemowego wsparcia osób wymagających całodobowej opieki oraz ich opiekunów. Zgodnie z nowymi propozycjami pomoc będzie uzależniona od sytuacji zdrowotnej i społecznej osoby wymagającej opieki. Alternatywny projekt w tej sprawie powstaje w Senacie.
2012-11-30 | 06:20
Zdrowie
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS. Nawet połowa osób zakażonych wirusem HIV w Polsce może być tego nieświadoma
W Polsce żyje 15 tys. osób, u których zdiagnozowano zakażenie HIV. Ale nosicielami może być nawet 40 tysięcy osób, czyli więcej niż połowa może być tego nieświadoma. Na świecie zakażonych jest już 34 mln ludzi – wynika z raportu UNAIDS, czyli departamentu ds. walki z AIDS Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ten rocznie na walkę z wirusem wydaje ponad 16 mld USD. W naszym kraju koszty leczenia to około 300 mln zł rocznie. W sobotę przypada Światowy Dzień Walki z AIDS.
2012-11-29 | 06:50
Rolnictwo
Uprawy - nie, handel nasionami - tak. Polska walczy z GMO
Obowiązujący w Polsce zakaz obrotu nasionami roślin genetycznie modyfikowanych jest nie tylko niezgodny z prawem unijnym, ale również nieskuteczny. Na polach rośnie ok. 3 tys. hektarów kukurydzy GMO. Dzięki ustawie o nasiennictwie Polska będzie miała możliwość wprowadzenia skutecznego zakazu upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Potrzebne będzie tylko rządowe rozporządzenie w tej sprawie. Dlatego prezydencki projekt ustawy popierają też ekolodzy z Greenpeace. Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu sprawą zajmie się Senat.
2012-11-16 | 05:55
Zdrowie
6 milionów Polaków doświadcza problemów psychicznych
Co czwarty Polak w wieku produkcyjnym doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych, wynika z raportu „Zdrowie psychiczne Polaków”. – W ostatnich kilkunastu latach mamy tendencję wzrostową. Co jest związane z dość dramatycznymi przemianami ustrojowymi, ze zmianą stylu życia, ze współzawodnictwem, z walką o pracę, bezrobociem – mówi prof. Mirosław J. Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Nie odbiegamy jednak od średniej europejskiej.
2012-11-16 | 05:55
Zdrowie
Polacy wciąż za mało dbają o zęby. Połowa z nas ma przynajmniej jeden ubytek
Statystyczny Polak po 35. roku życia nie ma aż 11 zębów, a co czwarty 65-ciolatek w ogóle nie ma uzębienia – wynika z danych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stomatolodzy alarmują, że Polacy nie uzupełniają swoich ubytków, a konsekwencje braku choćby jednego zęba mogą być bardzo groźne dla zdrowia. To nie tylko kwestia wyglądu, wymowy i komfortu życia, ale również m.in. kondycji pozostałych zębów, stawów żuchwowych czy bólu głowy i kręgosłupa. Jak podkreślają, dopóki nie zaczniemy – tak jak w innych krajach – traktować ubytku choćby jednego zęba jako kalectwa, to sytuacja nie ulegnie poprawie.
2012-11-09 | 05:59
Zdrowie
Liczba przeszczepów systematycznie rośnie. W tym roku może być rekordowa
Polska transplantologia powoli wychodzi na prostą po gwałtownym spadku liczby przeszczepów w 2007 roku. Do końca sierpnia br. przeprowadzono już około tysiąca przeszczepów. – Jest lepiej, ale ciągle bardzo źle – mówi prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii. To efekt przede wszystkim niskiej liczby zgłaszanych organów od zmarłych dawców. Od wielu lat najmniej jest ich w południowo-wschodniej Polsce. Zdaniem eksperta problem leży również w służbie zdrowia.
2012-11-07 | 06:20
Ochrona środowiska
Kopalnie odkrywkowe. Protest przeciwko wywłaszczeniu 30 tys. osób i miliardowym stratom
10 mld zł rocznie wyniosą koszty związane z pogorszeniem zdrowia, stratami w uprawach czy zniszczeniami budynków, jeśli uruchomione zostaną nowe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego na złożach Gubin i Legnica. Mieszkańcy z czterech województw zagrożonych budową odkrywek protestują przeciwko tym planom. Domagają się wprowadzenia zmian w „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku”.
2012-11-02 | 06:40
Motoryzacja
Trwa akcja "Znicz". Plagą są nietrzeźwi kierowcy
Apele policji nie pomagają. Plagą tegorocznej akcji "Znicz" na polskich drogach również są nietrzeźwi kierowcy. Tylko w środę, pierwszego dnia akcji, zatrzymano 286 osób, które prowadziły po spożyciu alkoholu. – Brakuje u nas świadomości, że ten, co wsiada za kółko w stanie nietrzeźwości może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale dla innych uczestników ruchu drogowego – podkreśla Dariusz Podleś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W całym 2011 roku w wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych sprawców zginęło 559 osób.
2012-10-23 | 06:35
Praca
Tylko co piąty spośród 5 mln niepełnosprawnych jest aktywny zawodowo
– Jedynie 17 proc. osób niepełnosprawnych powyżej 16. roku życia ma pracę – mówi Wioletta Żukowska, ekspertka Pracodawców RP. To oznacza, że polski rynek pracy nie korzysta z potencjału ok. pięciu milionów osób. Zdaniem pracodawców, potrzebne są dodatkowe zachęty do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o zmianę niektórych przepisów na bardziej przyjazne, np. dotyczące telepracy.
2012-10-11 | 06:15
Zdrowie
Światowy Dzień Wzroku. Już prawie połowa Polaków w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku
Z prognoz wynika, że jeden na 30 Europejczyków straci wzrok w ciągu swojego życia. – W zamożnych krajach ilość wad zwiększa się w miarę wzrostu poziomu edukacji – zauważa prof. Wojciech Omulecki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Eksperci przekonują więc, by regularnie odwiedzać okulistę. Tym bardziej, że możliwe jest wówczas wykrycie we wczesnym okresie jaskry czy zwyrodnienia plamki, co ułatwia potem znacznie leczenie.
2012-10-04 | 06:10
Problemy społeczne
Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania chce uzawodowienia opieki nad niepełnosprawnymi
– System wsparcia, który obecnie istnieje, jest niewystarczający. I to widzimy wszyscy bardzo jaskrawo – mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania. Przekonuje, że zamierza zmienić tę sytuację poprzez uzawodowienie opieki nad osobami zależnymi, czyli niepełnosprawnymi i chorymi.
2012-09-27 | 06:50
Zdrowie
W Polsce jest ponad 13 razy mniej dawców szpiku niż w Niemczech
– Sytuacja osób, które zachorowały na nowotwory krwi jest naprawę bardzo trudna w Polsce – mówi Dorota Raczkiewicz, prezes fundacji Dar Szpiku. Pomóc mogłaby większa liczba placówek medycznych, gdzie można by przeszczepu szpiku dokonać oraz rozbudowa Rejestru Dawców Szpiku. Jak podkreśla, zabieg pobrania szpiku jest nieskomplikowany i bezpieczny dla dawcy, a może uratować komuś życie.
2012-09-25 | 10:27
Praca
Była minister pracy: Likwidacja terminowych umów o pracę to likwidacja wielu miejsc pracy
– W czasach rosnącego bezrobocia pracodawca powinien mieć dostęp do wielu instrumentów zatrudniania – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Joanna Kluzik-Rostkowska. W tym również do umów na czas określony lub umów cywilnoprawnych. Była minister pracy uważa, że postulaty związkowców, by utrudnić pracodawcom korzystanie z tego typu instrumentów, mogą oznaczać problemy na rynku pracy.