Wszystkie newsy
2013-01-28 | 06:35
Prawo
Za półtora roku dokumentacja pacjenta w formie elektronicznej
W ciągu najbliższych dwóch lat mają powstać elektroniczne rejestry medyczne, a za półtora roku instytucje medyczne będą miały obowiązek prowadzenia dokumentacji pacjentów wyłącznie w formie elektronicznej. Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych są to zmiany potrzebne i korzystne, ale budzące wiele wątpliwości w zakresie odpowiedniego przetwarzania i zabezpieczenia danych pacjentów.
2013-01-15 | 06:35
Zdrowie
Rusza program „W 90 dni do EKO”. Trenerzy pomogą zmienić styl życia na zdrowszy
W ciągu 90 dni prostymi sposobami można poprawić swoje zdrowie i samopoczucie – przekonują organizatorzy programu „W 90 dni do EKO”. Od dziś przez trzy miesiące, każdy kto ma dostęp do internetu, będzie mógł skorzystać ze wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania i stylu życia. Bezpłatnych porad udzielają m.in. dietetycy i psychologowie.
2013-01-11 | 06:45
Zdrowie
Już niedługo e-system przypomni pacjentowi, jakie leki ma zażyć i kiedy ostatnio był u lekarza
Jeszcze w tym roku pacjenci będą mogli sprawdzić w systemie elektronicznym historię wizyt u lekarza i rodzaj przepisanych leków, a w 2014 również historię choroby – zapowiada Michał Boni. Minister administracji i cyfryzacji ocenia, że wprowadzony 1 stycznia br. system potwierdzania prawa do świadczeń zdrowotnych eWUŚ sprawdza się. Zapewnia też, że jest on i będzie bezpieczny, a dane pacjentów – dobrze chronione.
2012-12-28 | 06:35
IT i technologie
Polski reaktor jądrowy ratuje życie chorym na raka
W tym tygodniu w Narodowym Centrum Badań Jądrowych ruszyła dodatkowa produkcja molibdenu99, izotopu niezbędnego do produkcji leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych. W ten sposób naukowcy zapewnią ciągłość dostaw leków na rynku – dostarczą go Holendrom, którzy musieli wyłączyć swój reaktor badawczy. Dzięki temu pomoc otrzyma 300 tysięcy pacjentów na całym świecie. Polscy naukowcy opracowali też nowoczesne metody pozwalające na stworzenie nowych leków do terapii onkologicznej na świecie.
2012-12-20 | 06:35
Zdrowie
PPOZ: będą problemy z weryfikacją ubezpieczenia zdrowotnego po nowym roku
Od 1 stycznia podstawowym potwierdzeniem ubezpieczenia u lekarza będzie dokument z numerem PESEL pacjenta, który będzie sprawdzany on-line w systemie NFZ. Problemy mogą mieć np. studenci czy niepracujący małżonkowie, którzy są ubezpieczeni, ale nie zostali odpowiednio zgłoszeni do systemu. Lekarze apelują, by zawczasu upewnić się, że weryfikacja w rejestracji będzie pozytywna. Bo wypełnianie druków zastępczych też może sprawić problem.
2012-12-06 | 06:35
Zdrowie
Eksperci: Leczenie łuszczycy w Polsce odbiega od europejskich standardów
W Polsce na łuszczycę cierpi około miliona osób, z czego ponad tysiąc ma najcięższą postać tej choroby, która uniemożliwia normalne życie. Dermatolodzy alarmują, że warunki ich leczenia często są poniżej europejskich standardów. Istnieją skuteczne leki biologiczne, ale problem to pieniądze. Warunki finansowania nowoczesnych terapii przez Narodowy Fundusz Zdrowia sprawiają, że na leczenie trzeba długo czekać i dostęp do niego jest bardzo ograniczony.
2012-11-30 | 06:20
Zdrowie
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS. Nawet połowa osób zakażonych wirusem HIV w Polsce może być tego nieświadoma
W Polsce żyje 15 tys. osób, u których zdiagnozowano zakażenie HIV. Ale nosicielami może być nawet 40 tysięcy osób, czyli więcej niż połowa może być tego nieświadoma. Na świecie zakażonych jest już 34 mln ludzi – wynika z raportu UNAIDS, czyli departamentu ds. walki z AIDS Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ten rocznie na walkę z wirusem wydaje ponad 16 mld USD. W naszym kraju koszty leczenia to około 300 mln zł rocznie. W sobotę przypada Światowy Dzień Walki z AIDS.
2012-11-21 | 06:26
Zdrowie
Nowelizacja ustawy o rynku farmaceutycznym już w przyszłym roku, zmiany ułatwią życie producentom i dostawcom leków
Zmiany będą techniczne, rewolucji nie będzie - Ministerstwo Zdrowia zapowiada korektę, obowiązującej od stycznia, ustawy refundacyjnej. Resort przygotowuje nowe zapisy we współpracy z przedstawicielami uczestników rynku farmaceutycznego. Część środowiska podtrzymuje krytyczne oceny nowego systemu twierdząc, że zniechęca lekarzy do wypisywania recept na leki refundowane i odcina wielu pacjentów od dostępu do nowoczesnych i drogich leków.
2012-11-16 | 05:55
Zdrowie
6 milionów Polaków doświadcza problemów psychicznych
Co czwarty Polak w wieku produkcyjnym doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych, wynika z raportu „Zdrowie psychiczne Polaków”. – W ostatnich kilkunastu latach mamy tendencję wzrostową. Co jest związane z dość dramatycznymi przemianami ustrojowymi, ze zmianą stylu życia, ze współzawodnictwem, z walką o pracę, bezrobociem – mówi prof. Mirosław J. Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Nie odbiegamy jednak od średniej europejskiej.
2012-11-16 | 05:55
Zdrowie
Polacy wciąż za mało dbają o zęby. Połowa z nas ma przynajmniej jeden ubytek
Statystyczny Polak po 35. roku życia nie ma aż 11 zębów, a co czwarty 65-ciolatek w ogóle nie ma uzębienia – wynika z danych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stomatolodzy alarmują, że Polacy nie uzupełniają swoich ubytków, a konsekwencje braku choćby jednego zęba mogą być bardzo groźne dla zdrowia. To nie tylko kwestia wyglądu, wymowy i komfortu życia, ale również m.in. kondycji pozostałych zębów, stawów żuchwowych czy bólu głowy i kręgosłupa. Jak podkreślają, dopóki nie zaczniemy – tak jak w innych krajach – traktować ubytku choćby jednego zęba jako kalectwa, to sytuacja nie ulegnie poprawie.
2012-11-15 | 06:30
Zdrowie
Przepisy trzeba zaostrzyć. Organizacje pozarządowe chcą całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych
Dziś mijają dokładnie dwa lata od wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych. W tym czasie nie sprawdziły się obawy o spadające zyski lokali, w których już nie można palić. Za to liczba Polaków, którzy chcą zerwać z nałogiem rośnie. Dlatego organizacje pozarządowe coraz mocniej naciskają na to, by jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy ustawy antynikotynowej.
2012-11-09 | 05:59
Zdrowie
Liczba przeszczepów systematycznie rośnie. W tym roku może być rekordowa
Polska transplantologia powoli wychodzi na prostą po gwałtownym spadku liczby przeszczepów w 2007 roku. Do końca sierpnia br. przeprowadzono już około tysiąca przeszczepów. – Jest lepiej, ale ciągle bardzo źle – mówi prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii. To efekt przede wszystkim niskiej liczby zgłaszanych organów od zmarłych dawców. Od wielu lat najmniej jest ich w południowo-wschodniej Polsce. Zdaniem eksperta problem leży również w służbie zdrowia.
2012-10-26 | 06:55
Konsument
Metanol w płynach do spryskiwaczy groźny dla zdrowia
Tańsze, ale bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Niektóre dostępne na rynku płynu do spryskiwacza do szyb samochodowych zawierają 10-procentowy alkohol, którego wdychanie lub kontakt ze skórą może być groźny dla zdrowia. – Zawartość metanolu poprawia pewne właściwości płynów do spryskiwaczy, ale większe niż 3 proc. ilości metanolu nie powinny być stosowane ze względu na jego ogromną toksyczność – podkreśla dr Piotr Burda, Konsultant Krajowy w dziedzinie toksykologii klinicznej.
2012-10-19 | 06:10
Zdrowie
Instytut Żywności i Żywienia: lawinowo rośnie otyłość wśród dzieci
Dietetycy biją na alarm. Jeszcze 5 lat temu 11-12 procent dzieci cierpiało na otyłość, obecnie wskaźnik ten wynosi już 18 proc. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Obecnie nikt nie kontroluje tego, czy żywność sprzedawana i podawana dzieciom w szkołach zawiera szkodliwe składniki, powodujące nadwagę i otyłość. Mają to zmienić przepisy, nad którymi pracuje Sejm.
2012-10-16 | 06:10
Zdrowie
Unia każe badać kiełki
Unia Europejska wprowadza rozporządzenie nakładające obowiązek badania kiełków przed dopuszczeniem ich do na rynek. To rezultat ubiegłorocznej epidemii w Niemczech wywołanej przez nieznany wcześniej, wyjątkowo groźny szczep pałeczki okrężnicy – E. coli. Ostatecznie stwierdzono, że zakażenia i śmierć kilkudziesięciu osób wywołały bakterie znajdujące się w kiełkach kozieradki, pochodzących z Egiptu.