Wszystkie newsy
2012-05-10 | 06:00
Praca
Większa mobilność i krótszy okres ochronny receptą na poprawę rynku pracy
Pracownicy i pracodawcy muszą ciągle dostosowywać się do zmieniającej się dynamicznie sytuacji na rynku pracy. Minęły bezpowrotnie czasy, gdy Polacy pracowali w jednym miejscu w tym samym zawodzie przez całe swoje zawodowe życie – uważa Aleksandra Wiktorow.
2012-05-09 | 06:55
Bankowość
PKO BP stawia na bankowość mobilną
PKO BP stawia na bankowość mobilną. Pozwolić ma ona na realizowanie przelewów przy pomocy telefonu komórkowego. Bank zapowiada, że tą drogą będzie można korzystać ze wszystkich podstawowych produktów i usług: lokat, kredytów, rejestracji i przeglądu zleceń na rachunkach maklerskich.
2012-05-09 | 06:50
Finanse
R. Petru: Podwyżka stóp może być potrzebna, ale nie na tym posiedzeniu
Dziś po południu Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Członkowie RPP i prezes NBP Marek Belka nieraz sygnalizowali, że skłaniają się ku podwyżce. Jednak decyzję mogą zmienić złe dane płynące z polskiej i europejskiej gospodarki.
2012-05-09 | 06:45
Infrastruktura
Z małych miast może zniknąć nawet 300 stacji benzynowych
Przyszły rok może przynieść radykalne zmiany na rynku paliwowym. Mniejszym stacjom grozi wyparcie lub przejęcie przez koncerny, jeśli nie spełnią wymagań środowiskowych. Aby im sprostać ich właściciele musieliby zainwestować ponad 100 tys. zł na modernizację, a wielu nie ma na to środków. Zwłaszcza, że ostatni rok nie należał do udanych.
2012-05-09 | 06:40
Turystyka
Touroperatorzy za deregulacją zawodów przewodnika i pilota wycieczek
Branża turystyczna nie potrzebuje więcej kontroli i nadzoru – uważa Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Dlatego polscy touroperatorzy, członkowie PZOT jednomyślnie poparli pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, by otworzyć dostęp do zawodów związanych z branżą, czyli przewodnika turystycznego i pilota wycieczek.
2012-05-09 | 06:35
Telekomunikacja
W. Iszkowski: Trzeba przekonać Brukselę do decyzji UKE ws. światłowodów
Komisja Europejska w ciągu trzech miesięcy oceni, czy dostęp do sieci światłowodów w Polsce nie jest zmonopolizowany przez TPSA. Takich podejrzeń urzędnicy w Brukseli nabrali po tym, jak UKE zdecydował, że nie będzie regulował opłat, jakie TPSA będzie pobierać od innych operatorów za dostęp do wybudowanej przez siebie sieci. - Nie ma innej metody, żeby sieć światłowodów w ogóle powstała - uważa Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
2012-05-09 | 06:30
Energetyka
P. Świeboda: Rząd powinien postawić na efektywność energetyczną
– Polityka dotycząca oszczędności energii powinna zostać flagowym projektem Polski, zanim jeszcze stanie się to z energetyką jądrową i z gazem łupkowym – postuluje Paweł Świeboda, prezes demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej.
2012-05-08 | 14:30
Infrastruktura
1 czerwca viaTOLL również dla aut osobowych. Przez bramki na autostradach będzie szybciej
Już za trzy tygodnie kierowcy samochodów osobowych będą mogli wjeżdżać na płatne autostrady bez potrzeby zatrzymywania się na bramkach. Płatność elektroniczna za przejazd będzie możliwa na dwóch odcinkach autostrad A2 i A4, które są zarządzane przez państwo. Wysokość opłaty pozostanie taka sama, jak w przypadku płatności przy bramce.
2012-05-08 | 06:56
Firma
Ma być elektroniczna rewolucja w urzędach. Projekt ustawy o informatyzacji jest już gotowy
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ma już przygotowany projekt zmian w ustawie o informatyzacji, Główne założenia nowych przepisów to stworzenie elektronicznej skrzynki podawczej w każdym urzędzie, większy dostęp do elektronicznej dokumentacji i łatwiejszą komunikację on-line pomiędzy urzędnikiem a obywatelem. Wszystko po to, by poprawić jakość usług publicznych.
2012-05-08 | 06:55
Energetyka
Enea: Biogazownia w Liszkowie to dla nas poligon doświadczalny
- W polskim mixie energetycznym biogazownie nie będą odgrywały znaczącej roli, większa ma przypaść elektrowniom wiatrowym – uważa Maciej Owczarek, prezes Enea. Mimo to, spółka nie porzuca planów związanych z produkcją energii z biogazu. Trwają prace naprawcze w Liszkowie i budowa nowej instalacji w Gorzesławiu.
2012-05-08 | 06:40
Przemysł
ARP: Wkrótce chcemy rozpocząć budowę fabryki w dawnej Stoczni Szczecińskiej
70 mln euro - to wartość polsko-niemieckiej inwestycji w stoczni "Gryfia". W nowej fabryce będą produkowane elementy dla morskich elektrowni wiatrowych. Umowa z władzami miasta i województwa już jest. Teraz inwestorzy, w tym Agencja Rozwoju Przemysłu, finalizują konkretne ustalenia.
2012-05-08 | 06:30
Infrastruktura
PKP Cargo: przewozy spadną, ale nie drastycznie
3 mln ton ładunku mniej przewiezie w tym roku PKP Cargo w porównaniu z ubiegłym rokiem. Prognozy spółki mówią, że będzie to łącznie 127,5 mln ton. - Możemy obserwować delikatne spowolnienie - mówi prezes PKP Cargo Wojciech Balczun. W przypadku przewozu kruszyw ten rok będzie jeszcze dobry. Potem wszystko zależeć będzie od podziału unijnych pieniędzy na projekty inwestycyjne.
2012-05-08 | 06:25
Zagranica
Rynki czekają na decyzje wybranych polityków w Grecji i Francji
Poniedziałkowa sesja na światowych rynkach pokazała, że inwestorzy obawiają się scenariuszy politycznych po wyborach w dwóch europejskich krajach. Francuski prezydent-elekt w kampanii wyborczej zapowiadał renegocjację ratującego strefę euro paktu fiskalnego. W przypadku Grecji istnieje obawa, że politycy zechcą ją z tej strefy wyprowadzić. To może oznaczać poważne problemy dla pozostałych jej członków.
2012-05-07 | 06:40
Energetyka
PIGEO: Morskie farmy wiatrowe są w Polsce nieopłacalne
Nie mamy odpowiednich technologii, by stawiać elektrownie wiatrowe na morzu. Co więcej – to drogie inwestycje, a regulacje prawne nie sprzyjają im. Jednak jak zauważa dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, Polska może mieć duży potencjał do rozwoju tej gałęzi energetyki.
2012-05-07 | 06:35
Turystyka
Ratajski: Czeka nas w tym roku łączenie się firm turystycznych
Choć sytuacja na rynku się uspokoiła i w tym w roku nie powinno być bankructw w branży turystycznej, to zdaniem Józefa Ratajskiego, wiceprezesa Polskiej Izby Turystyki, firmy z tego sektora nie mają wyjścia – muszą się jednoczyć.