Wszystkie newsy
2013-09-13 | 06:40
Infrastruktura
Ceny za dostęp do torów będą niższe, ale tylko przez rok
W ciągu kilku tygodni poznamy nowy projekt cennika stawek dostępu do torów. Ma uwzględniać zarzuty Trybunału Sprawiedliwości UE i Urzędu Transportu Kolejowego, które zakwestionowały sposób naliczania stawek. Cennik będzie jednoroczny, ale zgodnie z oczekiwaniami rynku, PKP PLK chce pokazać perspektywę na kolejne lata.
2013-09-13 | 06:35
IT i technologie
Najnowsze autobusy Solaris będą jeździć bez ładowania przez dobę
Nie zanieczyszczają środowiska, są cichsze od spalinowych, pozwalają zaoszczędzić na paliwie. Elektryczne autobusy z Polski coraz częściej pojawiają się na ulicach europejskich miast. Firma Solaris szykuje się do zaprezentowania nowego modelu pojazdu, który będzie mógł kursować 24 godziny na dobę. Wszystko dzięki nowej metodzie ładowania na przystankach, przy pomocy dachowego pantografu.
2013-09-13 | 06:30
Energetyka
Rachunki za prąd mogłyby być niższe jedną trzecią
Przedsiębiorcy mogą ograniczyć rachunki za prąd inwestując w oświetlenie, wymianę urządzeń czy zamianę źródeł energii na bardziej energooszczędne. Eksperci przekonują, że oszczędności mogą sięgnąć 35 proc. Czasem do obniżenia rachunków wystarczy dostosowanie umowy z dostawcą prądu do rzeczywistego zużycia energii w firmie.
2013-09-13 | 06:15
Regionalne - Podlaskie
Budowa mostu energetycznego między Polską a Litwą blokowana przez jedną gminę
Jedna gmina blokuje postępy w strategicznej dla Polski i dla całej Unii Europejskiej inwestycji, która ma zagwarantować bezpieczeństwo dostaw prądu. Most energetyczny pomiędzy Polską a Litwą mógłby powstawać sprawniej, gdyby została przyjęta ustawa o korytarzach przesyłowych, ułatwiająca proces budowy linii energetycznych i gazociągów.
2013-09-13 | 06:05
Energetyka
Wiceprezes Tauronu: zielone certyfikaty powinny być rozliczane w skali roku
Na wynikach grupy Tauron za pierwsze półrocze odbił się spadek cen zielonych certyfikatów. Wahania w systemie wsparcia ekologicznej energii przyniosły straty. Stąd propozycje koncernu, by ten system był rozliczany rok do roku. To ułatwi przedsiębiorcom planowanie inwestycji i zapobiegnie spekulacjom na rynku.
2013-09-13 | 06:00
Telekomunikacja
Najbliższe lata bez przejęć na skalę Microsoftu i Nokii
Po przejęciu najważniejszej części fińskiej Nokii, Microsoft wzmocnił swoją pozycję w intensywnie się rozwijającym segmencie urządzeń mobilnych. Analitycy przewidują jednak, że to koniec dużych przejęć w branży.
2013-09-12 | 06:55
Finanse
Ministerstwo Finansów: koszt kredytu w firmie pożyczkowej ma być nie wyższy niż 30 proc. jego wartości
Ministerstwo Finansów chce ograniczenia kosztów pożyczek do maksymalnie 30 proc. ich wartości. Planuje także wprowadzić rejestr firm pożyczkowych i zaostrzyć kary za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, w tym gromadzenie depozytów od klientów.
2013-09-12 | 06:50
Zagranica
Polska chce utworzenia unijnych grup bojowych
Na grudniowym szczycie Unii Europejskiej Polska z krajami Grupy Wyszehradzkiej i państwami bałtyckimi będzie dążyć do stworzenia nowej strategii w zakresie europejskiej polityki obronnej. O wspólnej armii nie ma mowy, ale mogą powstać unijne grupy bojowe, a przede wszystkim – doktryna ich użycia.
2013-09-12 | 06:45
Firma
Walka z ofertami z rażąco niską ceną w zamówieniach publicznych
Dziś Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem przygotowanym przez Urząd Zamówień Publicznych. Dotyczy on zmian w przepisach dotyczących weryfikacji ofert z rażąco niską ceną. W ocenie prezesa Urzędu Zamówień Publicznych najważniejsze w przypadku wyłaniania wykonawcy jest sprawdzanie jego potencjału, wiedzy i doświadczenia oraz tego, czy oferowane przez niego ceny gwarantują wykonanie umowy.
2013-09-12 | 06:40
Ochrona środowiska
NFOŚiGW zmienia zasady dofinansowania zakupu kolektorów. Branża protestuje.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spotka się dzisiaj z przedstawicielami branży kolektorów słonecznych. Jak tłumaczy Witold Maziarz, rzecznik funduszu, spotkanie ma na celu wyjaśnienie wątpliwości, które pojawiły w związku ze zmianami zasad dopłat do kolektorów. Część branży zarzuca m.in., że nowe przepisy dyskryminują producentów i dystrybutorów kolektorów próżniowych.
2013-09-12 | 06:35
Media i PR
Opłata audiowizualna zastąpi abonament. Zapłaci każdy.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już wkrótce ma rozpocząć prace nad projektem ustawy medialnej, zgodnie z którą opłata audiowizualna zastąpi abonament. Jak podkreśla prezes TVP Juliusz Braun, proponowana powszechna opłata audiowizualna będzie skuteczniejszym rozwiązaniem. – Wpływy są nieco wyższe, ale wciąż obracamy się w sferze stanów bardzo niskich – mówi szef Telewizji Polskiej.
2013-09-12 | 06:30
Lotnictwo
Eurocopter walczy o polskie niebo. Obiecuje nowe miejsca pracy i inwestycje na kilkadziesiąt lat.
Francusko-niemiecki Eurocopter deklaruje długoterminową współpracę z polskim przemysłem w razie wygrania przetargu na śmigłowce dla wojska. Zapowiada uruchomienie dwóch linii montażu, ale też transfer technologii i długofalowe działania nawet na 50 lat. W przetargu na helikoptery wojskowe Eurocopter konkuruje z brytyjsko-włoską firmą AgustaWestland i amerykańską - Sikorsky Aircraft.
2013-09-12 | 06:20
Bankowość
Banki chcą udzielać kredytów i poręczeń firmom odciętym od unijnych pieniędzy
Banki rozwijają ofertę kredytową i poręczeniową dla małych i średnich firm, która ma być uzupełnieniem dla unijnych dotacji. Instytucje finansowe liczą na sukces nowych produktów, zwłaszcza że pieniądze z poprzedniej perspektywy finansowej już się prawie skończyły, a środków z nowej jeszcze nie ma.
2013-09-12 | 06:05
Regionalne - Mazowieckie
Marszałek Małopolski: samorządy powinny płacić tzw. janosikowe w oparciu o wpływy z podatku VAT
Mazowsze ma zapłacić ok. 660 mln złotych tzw. janosikowego, mimo że stoi na skraju bankructwa. Wszystko dlatego, że podatek wylicza się w oparciu o dochody sprzed dwóch lat. Marszałek Małopolski, które jest beneficjentem janosikowego, uważa, że mechanizm ten jest niesprawiedliwy i należy rozpocząć dyskusje na temat jego modyfikacji.
2013-09-12 | 06:00
IT i technologie
Polacy lepiej niż Amerykanie chronieni przed zbieraniem danych na ich temat przez służby
Wątpliwości co do działań wywiadów krajów europejskich wobec własnych obywateli wywołało ujawnienie przez media istnienia amerykańskiego programu szpiegującego PRISM. Choć polskie służby mają znacznie mniejszą swobodę działania niż amerykańskie, to nikt nie ma kontroli nad nieoficjalną współpracą służb. Dlatego fundacja Panoptykon postuluje zmianę prawa tak, by służby były zobowiązane do składania okresowych sprawozdań z tego typu działań, a obywatele mieli możliwość dowiedzenia się o prowadzonych w ich sprawie czynnościach.