Wszystkie newsy
2012-07-10 | 13:55
Surowce
Po 15 latach na GPW akcje KGHM warte sześć razy więcej
10 lipca 1997 roku KGHM Polska Miedź zadebiutował na warszawskiej giełdzie. Podczas pierwszego notowania kurs akcji uplasował się na poziomie 23,5 zł za sztukę. Dziś akcje kosztują ponad 146 zł.
2012-07-10 | 12:00
Gospodarka
PIPP alarmuje: wysokie ceny paliw groźne dla całej gospodarki
Statystycznego Polaka wciąż nie stać na tankowanie. Jego niemiecki kolega może za swoją pensję kupić cztery razy więcej benzyny. Polska Izba Paliw Płynnych sugeruje, by rząd zastanowił się nad rozwiązaniami urealniającymi ceny paliw. – Jeżeli w każdym z obszarów uda się poszukać oszczędności o kilka groszy, to będziemy mówili o sukcesie – mówi Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych (PIPP).
2012-07-05 | 06:47
Surowce
Nawet tysiąc stacji benzynowych będzie musiało się zamknąć od nowego roku
W przyszłym roku z polskiej mapy może zniknąć nawet tysiąc stacji benzynowych. Powodem są niezbędne inwestycje, na które właścicieli nie stać. By spełniać nowe wymagania techniczne trzeba zainwestować od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.
2012-07-04 | 15:08
Energetyka
Szczęśniak: tylko w ramach konsorcjum możliwe jest poszukiwanie gazu
– Ta umowa jest konieczna dla PGNiG, ponieważ ma dzisiaj odcięte dochody. Zaniżone taryfy przez Urząd Regulacji Energetyki sprawiły, że traci na handlu gazem – tak Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw komentuje powody powołania „łupkowego sojuszu” składającego się z firm: ENEA, PGNiG, KGHM, PGE i TAURON. Cześć z nich na co dzień konkuruje ze sobą.
2012-07-04 | 14:30
Energetyka
Wiceprezes KGHM: Liczymy na zyski, które pokryją przynajmniej zainwestowany kapitał
Największe polskie spółki: ENEA, PGNiG, KGHM Polska Miedź, PGE i Tauron podpisały dziś historyczny sojusz, który umożliwi przyśpieszenie prac poszukiwawczych gazu z łupków. – Miedziowy potentat jest dla projektu „sojusznikiem strategicznym” – zaznaczyła Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG, która zaprosiła do tej współpracy pozostałe firmy. Pierwszy gaz ze wspólnego projektu może popłynąć już w 2016 roku.
2012-07-03 | 06:55
Energetyka
KGHM inwestuje w fotowoltaikę, czyli prąd ze słońca
Eksperci prognozują złotą erę dla fotowoltaiki, czyli pozyskiwania prądu ze słońca. KGHM z naukowcami intensywnie pracuje nad nowatorskimi metodami produkcji ogniw fotowoltaicznych. Efektem tych prac możę być na przykład dachówka fotowoltaiczna, która mogłaby zastąpić popularne kolektory słoneczne.
2012-07-02 | 06:25
Surowce
KWB „Konin”: Polska nie zrezygnuje z wydobycia węgla
– Polityka klimatyczno-energetyczna, prowadzona przez Unię Europejską, nie zagraża polskim planom wydobycia węgla – przekonuje Sławomir Mazurek, prezes zarządu Kopalni Węgla Brunatnego „Konin". Jego zdaniem trend związany z eksploatacją tego surowca się odwraca i ponownie zwiększa się zapotrzebowanie na czarne złoto.
2012-07-02 | 06:20
Surowce
Szczęśniak: Amerykanie powinni współpracować z polskim geologami przy łupkach
Metody wydobywania gazu z łupków wypracowane w Stanach Zjednoczonych mogą okazać się niewystarczające w polskich warunkach geologicznych. Aby więc nie powtórzyła się sytuacja z Exxon Mobil, który wycofał się z poszukiwań, koncerny powinny skorzystać z wiedzy polskich naukowców.
2012-06-28 | 06:50
Surowce
Orlen planuje kolejne obniżki cen paliw
Orlen obniżył właśnie stawki paliw na swoich stacjach o 10 groszy na litrze, ale już zapowiada, że to nie koniec obniżek w najbliższym czasie. Szczególnie, gdyby utrzymały się spadki cen ropy na światowych rynkach. Na wakacje, wzorem minionych lat, można spodziewać się rabatu o kolejne 10 groszy, pod warunkiem, że kierowca zatankuje podczas weekendu oraz zapłaci gotówką.
2012-06-25 | 06:55
Surowce
KGHM przygląda się pracom nad elektrownią atomową
Zamiast jednej ogromnej, kilkusettysięcznowatowej elektrowni jądrowej - "klocki" o mocy od kilkudziesięciu do kilkuset megawatów. Takie elektrownie modułowe są tańsze i bezpieczniejsze od klasycznych. KGHM właśnie bada możliwości wykorzystania tej technologii w Polsce.
2012-06-21 | 06:55
Surowce
Skład spółki poszukującej gazu z łupków wciąż nieznany
KGHM Polska Miedź, Tauron, Polska Grupa Energetyczna i Enea. Te cztery firmy chcą wraz z PGNiG zaangażować się w poszukiwania gazu z łupków. Trwają ostatnie uzgodnienia co do formy i treści porozumienia. Umowa ma być podpisana do końca miesiąca. - Wciąż nie wiadomo, czy będzie to w konstelacji 4 + PGNiG - przyznaje Herbert Wirth.
2012-06-19 | 06:55
Motoryzacja
Wzrosty cen paliw bardziej odczuwalne dla Polaka niż dla Niemca
– Dla przeciętnego Polaka zatankowanie samochodu do pełna, to wydatek kilkunastu procent jego dochodów netto, podczas gdy dla przeciętnego obywatela Niemiec, Austrii czy Francji to jest raptem kilka procent – mówi Bogdan Kucharski, prezes zarządu BP Polska. Jednocześnie podkreśla, że branża paliwowa w ciągu ostatnio roku wyjątkowo mocno starała się zapewnić niskie stawki na stacjach i to nawet kosztem swoich marż.
2012-06-15 | 06:55
Surowce
KGHM zainteresowane złożami na Ukrainie
Ukraińskie złoże cynkowo-ołowiowe na Zakarpaciu i bogate złoża grafitu – to cele ekspansji KGHM na Wschód. Plany spółki są na razie na etapie wstępnych rozmów. – Wiele będzie zależało od relacji Ukrainy z Unią Europejską – podkreśla prezes spółki Herbert Wirth.
2012-06-14 | 06:45
Zagranica
Polska jedną nogą w Mongolii po metale ziem rzadkich
Polska chce zapewnić sobie dostęp do metali ziem rzadkich, czyli pierwiastków, bez których nie byłoby smartfona czy silnika elektrycznego. Te 17 pierwiastków o niezwykłych właściwościach umożliwia postęp technologiczny. W tym celu zabiegamy o wydobycie metali ziem rzadkich między innymi w Mongolii.
2012-06-08 | 06:45
Energetyka
Węglokoks przygotowuje się do importu węgla na większą skalę
Jeden z czołowych europejskich dostawców paliw stałych zdecydował się na rozszerzenie oferty. – Do tej pory nie zajmowaliśmy się importem na szeroką skalę, ponieważ nie chcieliśmy podcinać gałęzi, na której siedzimy – mówi prezes Weglokoksu, Jerzy Podsiadło. Teraz ta strategia uległa pewnej modyfikacji.