Wszystkie newsy
2012-06-25 | 06:55
Surowce
KGHM przygląda się pracom nad elektrownią atomową
Zamiast jednej ogromnej, kilkusettysięcznowatowej elektrowni jądrowej - "klocki" o mocy od kilkudziesięciu do kilkuset megawatów. Takie elektrownie modułowe są tańsze i bezpieczniejsze od klasycznych. KGHM właśnie bada możliwości wykorzystania tej technologii w Polsce.
2012-06-21 | 06:55
Surowce
Skład spółki poszukującej gazu z łupków wciąż nieznany
KGHM Polska Miedź, Tauron, Polska Grupa Energetyczna i Enea. Te cztery firmy chcą wraz z PGNiG zaangażować się w poszukiwania gazu z łupków. Trwają ostatnie uzgodnienia co do formy i treści porozumienia. Umowa ma być podpisana do końca miesiąca. - Wciąż nie wiadomo, czy będzie to w konstelacji 4 + PGNiG - przyznaje Herbert Wirth.
2012-06-19 | 06:55
Motoryzacja
Wzrosty cen paliw bardziej odczuwalne dla Polaka niż dla Niemca
– Dla przeciętnego Polaka zatankowanie samochodu do pełna, to wydatek kilkunastu procent jego dochodów netto, podczas gdy dla przeciętnego obywatela Niemiec, Austrii czy Francji to jest raptem kilka procent – mówi Bogdan Kucharski, prezes zarządu BP Polska. Jednocześnie podkreśla, że branża paliwowa w ciągu ostatnio roku wyjątkowo mocno starała się zapewnić niskie stawki na stacjach i to nawet kosztem swoich marż.
2012-06-15 | 06:55
Surowce
KGHM zainteresowane złożami na Ukrainie
Ukraińskie złoże cynkowo-ołowiowe na Zakarpaciu i bogate złoża grafitu – to cele ekspansji KGHM na Wschód. Plany spółki są na razie na etapie wstępnych rozmów. – Wiele będzie zależało od relacji Ukrainy z Unią Europejską – podkreśla prezes spółki Herbert Wirth.
2012-06-14 | 06:45
Zagranica
Polska jedną nogą w Mongolii po metale ziem rzadkich
Polska chce zapewnić sobie dostęp do metali ziem rzadkich, czyli pierwiastków, bez których nie byłoby smartfona czy silnika elektrycznego. Te 17 pierwiastków o niezwykłych właściwościach umożliwia postęp technologiczny. W tym celu zabiegamy o wydobycie metali ziem rzadkich między innymi w Mongolii.
2012-06-08 | 06:45
Energetyka
Węglokoks przygotowuje się do importu węgla na większą skalę
Jeden z czołowych europejskich dostawców paliw stałych zdecydował się na rozszerzenie oferty. – Do tej pory nie zajmowaliśmy się importem na szeroką skalę, ponieważ nie chcieliśmy podcinać gałęzi, na której siedzimy – mówi prezes Weglokoksu, Jerzy Podsiadło. Teraz ta strategia uległa pewnej modyfikacji.
2012-06-06 | 06:55
Surowce
Prof. Jerzy Buzek: Polska jest miedziowym potentatem
Potencjałem Polski jest przede wszystkim dostęp do bogatych złóż miedzi i innych dodatków stopowych, czyli np. niklu czy molibdenu. I choć trudno mówić o Polsce jako zagłębiu surowcowym, to według prof. Jerzego Buzka mamy do odegrania coraz większą rolę w polityce surowcowej Unii Europejskiej, która zmierza do uniezależnienia od zagranicznych monopoli.
2012-06-06 | 06:30
Energetyka
KWB Konin: będą kolejne odkrywki węgla brunatnego
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zezwala na wydobycie w Tomisławicach, otwiera drogę do kolejnych inwestycji w odkrywki węgla brunatnego. - Gminy też mogą czerpać korzyści z inwestycji - przekonuje prezes Kopalni Węgla Brunatnego Konin. I zapowiada dalsze wysiłki, by przekonać do kopalni mieszkańców.
2012-06-05 | 06:55
Energetyka
KGHM planuje kolejne przejęcia, aby zrealizować cele spółki
- Przejęcie firmy produkującej 50-80 tys. ton miedzi rocznie pomogłoby zrealizować strategię spółki – ocenia prezes KGHM Polska Miedź. Na razie jednak koncern chce skupić się na zakupionych złożach kanadyjskiej Quadry. Decyzji o kolejnych akwizycjach możemy spodziewać się więc dopiero po 2014 roku. Chyba, że trafią się rynkowe okazje.
2012-06-05 | 06:45
Energetyka
Wiceminister spraw zagranicznych: To surowce przesądzają o konkurencyjności w świecie
– Przejęcie Quadry przez KGHM pokazuje, że możliwy jest dziś dostęp do surowców na całym świecie – uważa Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych. Jak podkreśla, sukces przedsięwzięcia świadczy również o tym, że takie transakcje wymagają wielu wysiłków i zarządczego sprytu, bo poszczególne kraje bronią swoich dostępu do swoich zasobów. – To surowce dziś przesądzają o konkurencyjności w świecie – dodaje wiceminister.
2012-06-05 | 06:20
Energetyka
Jeszcze w tym roku na giełdzie ma być handel biomasą
Towarowa Giełda Energii zamierza uruchomić platformę obrotu biomasą. – Nie będzie to giełda towarowa w pełnym wymiarze, ale rzetelność obrotu będzie przez nas gwarantowana – zapewnia prezes TGE Grzegorz Onichimowski. Spółka coraz poważniej rozważa również rozpoczęcie na giełdzie handlu węglem.
2012-05-30 | 06:30
Energetyka
Prezes LW Bogdanka: Spada sprzedaż węgla w Polsce. Importujemy coraz mniej
W I kwartale roku na rynku polskim sprzedano 1 mln ton czarnego surowca mniej niż przed rokiem. Jednak polskim producentom udało się sprzedać prawie całość wydobytego w ich kopalniach węgla, co oznacza, że spada zapotrzebowanie na węgiel sprowadzany z zagranicy.
2012-05-29 | 06:55
Energetyka
Od nowego roku o cenach gazu zdecyduje rynek
Ceny gazu regulowane przez rynek, a nie Urząd Regulacji Energetyki - takie zmiany zakłada Program Uwolnienia Gazu (PUG) przygotowany przez PGNiG na podstawie wytycznych URE. Na razie zmiany dotyczyć miałyby dostaw dla odbiorców instytucjonalnych.
2012-05-29 | 06:50
Energetyka
Prezes URE: we wrześniu możliwy handel gazem na giełdzie
Od 1 stycznia 2013 roku ceny gazu dla odbiorców przemysłowych nie będą regulowane. Taki jest plan przygotowany przez Urząd Regulacji Energetyki i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Aby tak się stało konieczne jest uruchomienie obrotu gazem na giełdzie towarowej. Według URE niewykluczone, że ruszy on już jesienią.
2012-05-29 | 06:30
Motoryzacja
PIPP: Trzeba pójść śladami Obamy i walczyć ze spekulacjami na rynku ropy
W cenie ropy naftowej jest nawet 30 proc. różnych opłat i podatków. - Barack Obama zapowiedział już walkę ze spekulantami, czas na innych światowych przywódców – apeluje Polska Izba Paliw Płynnych.