Wszystkie newsy
2013-03-20 | 06:30
Gospodarka
Stowarzyszenie z Unią to szansa Ukrainy, ale i dla polskich eksporterów
Ukraińska gospodarka może zyskać przeprowadzając reformy, które narzucają warunki stowarzyszenia z Unią Europejską – uważa Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Handlowej. Bez powiązań z Europą Ukraina jest bardziej wrażliwa na wahania koniunktury na rynkach światowych. W czasie kryzysu jej gospodarka skurczyła się o 15 proc., gospodarka Polski, która kilka lat temu przeszła proces dostosowania, odczuwa jedynie gospodarcze spowolnienie. Dla polskich przedsiębiorców prowadzących interesy ze stroną ukraińską największym problemem jest korupcja i kłopoty ze zwrotem VAT-u polskim firmom.
2013-03-15 | 06:55
Zagranica
Marka Polski warta niemal 500 mld dolarów. To dzięki dużym, międzynarodowym imprezom gospodarczym i sportowym
Organizowanie dużych, międzynarodowych imprez sportowych i gospodarczych to jeden z powodów wzrostu wartości marki Polski – uważa Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Według analityków z prestiżowej firmy Brand Finance, polska marka jest warta niemal 500 mld dolarów, co daje nam 20. miejsce na świecie. Może być jeszcze lepiej dzięki deklarowanym chęciom organizowania kolejnych imprez sportowych oraz tegorocznemu światowemu szczytowi klimatycznemu ONZ, który odbędzie się w Warszawie.
2013-03-11 | 06:45
Energetyka
Litewski minister energetyki: polsko-litewski gazociąg szansą na uniezależnienie się od Gazpromu państw bałtyckich
Budowa mostu energetycznego między Polską a Litwą przebiega zgodnie z planem. W Polsce wkrótce zostanie zakończony przetarg na budowę linii. Litwini wiosną oczekują pozwoleń na jej budowę. To oznacza, że do końca 2015 roku między Ełkiem a Alytus powstanie linia przesyłowa o mocy 500 MW. Ale to nie jedyny energetyczny projekt polsko-litewski. Trwają też rozmowy w sprawie połączenia gazowego, które miałoby na celu uniezależnienie państw nadbałtyckich od dostaw rosyjskich i zwiększył ich bezpieczeństwo energetyczne.
2013-03-05 | 06:50
IT i technologie
Dziś startują targi CeBIT w Hanowerze. Polska partnerem strategicznym.
Polska branża teleinformatyczna rośnie w siłę. W minionych latach rozwijała się w tempie ponad 10 proc. rocznie, podczas gdy w Europie Zachodniej wzrost był minimalny. – Dzięki temu, że Polska została krajem partnerskim CeBIT my, Niemcy możemy zobaczyć niesamowity rozwój Polski i to, jak jest wykorzystywany do tworzenia nowych miejsc pracy – powiedziała podczas otwarcia targów kanclerz Niemiec Angela Merkel. Polski rząd chce wykorzystać strategiczne partnerstwo, by wypromować firmy teleinformatyczne nie tylko w Niemczech, ale na całym świecie.
2013-02-28 | 06:50
Zagranica
Mundial 2018 w Rosji szansą dla polskich firm. W walce o kontrakty pomoże MSZ.
15 mld euro – tyle w ciągu kolejnych pięciu lat Rosja zamierza wydać na przygotowanie 11 miast–gospodarzy do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Zdaniem polskiego resortu spraw zagranicznych to doskonała szansa dla polskich firm, które mają doświadczenie w przygotowaniach do Euro 2012. Kontakty na rosyjskim rynku ma polskim przedsiębiorstwom ułatwić specjalny program przygotowany przez MSZ: „Od Mistrzostw Europy do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej". 26 marca w Moskwie resort organizuje spotkanie przedstawicieli polskich firm i strony rosyjskiej.
2013-02-08 | 06:55
Bankowość
China Exim Bank chce inwestować w Polsce. Ma do dyspozycji 10 mld dol. na Europę Środkowo-Wschodnią
– China Exim Bank jest bardzo zainteresowany wejściem do Polski, zarówno poprzez fundusz inwestycyjny, jak i poprzez udostępnienie kredytów – informuje Jarosław Dąbrowski, prezes Dąbrowski Finance. To bank będący dysponentem linii kredytowej, której uruchomienie dla 16 państw Europy Centralnej zapowiedział w kwietniu ub.r. premier Chin, Wen Jiabao. 10 mld dolarów będzie przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę, energetykę i telekomunikację w naszym regionie. W najbliższych miesiącach można się spodziewać pierwszych projektów, o ile po stronie polskiej pojawią się ciekawe pomysły na współpracę.
2013-02-07 | 06:50
Fundusze unijne
Unia szuka oszczędności. Są miejsca, gdzie Polska może ustąpić bez szkody
Rozpoczynający się dzisiaj unijny szczyt upłynie pod znakiem sporu o to, gdzie trzeba ograniczyć wydatki. Polska będzie walczyć przede wszystkim o zachowanie środków przeznaczonych na politykę spójności czy Wspólną Politykę Rolną. W UE można jednak znaleźć źródła oszczędności, które są dla nas raczej neutralne. Najbardziej prawdopodobne, chociaż nie największe, cięcia dotyczyć będą armii unijnych urzędników.
2013-02-07 | 06:35
Praca
Nawet 200 tysięcy pracowników z Polski mogą dotknąć nowe restrykcje Unii Europejskiej
Nawet 200 tysięcy pracowników z Polski mogą dotknąć nowe restrykcje Unii Europejskiej dotyczące delegowania specjalistów. Jedna z komisji Parlamentu Europejskiego kończy prace nad dyrektywą zwiększającą wymagania formalne od firm, co – w opinii Polskiej Izby Handlu – w efekcie zablokuje swobodny przepływ osób i usług. Z analiz PIH wynika, że na nowych przepisach najwięcej stracą firmy z Polski i Rumunii.
2013-01-31 | 06:55
Zagranica
Największa chińska agencja ratingowa Dagong już w Polsce
Dagong – największa chińska agencja ratingowa – ma już pierwszego klienta w Polsce. To spółka giełdowa z branży surowcowej, od lat sprzedająca swoje produkty do Chin. Ocena jej wiarygodności kredytowej ma być gotowa już w marcu. Zdaniem Jarosława Dąbrowskiego, eksperta ds. rynków azjatyckich, z chińskim ratingiem łatwiej będzie polskim firmom pozyskiwać kapitał z Państwa Środka, np. poprzez emisję obligacji.
2013-01-22 | 06:50
IT i technologie
Ministerstwo Gospodarki: polski rynek informatyczny i komunikacyjny rośnie najszybciej w Europie
Wyrastamy na europejskiego lidera telekomunikacji i informatyki, a nasze firmy z branży ICT (Internet and Communication Technologies) rosną w niespotykanym dotąd tempie. – Polska jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się krajem w UE, o dwucyfrowej stopie wzrostu każdego roku – mówi Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki. Najnowsze rozwiązania z tej dziedziny mają przykuć wzrok odwiedzających niemieckie targi CeBIT 2013, które odbędą się w marcu w Hanowerze.
2013-01-22 | 06:45
Praca
Reorganizacja w Straży Granicznej. MSW: zwolnień nie będzie
Więcej strażników na granicy wschodniej i połączenie oddziałów z regionów południowych – to główne założenia projektu reorganizacji straży granicznej przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Reorganizacja dostosuje ochronę granic do zmian związanych z wejściem Polski do strefy Schengen. Jednocześnie ministerstwo zapewnia, że zmiany nie będą oznaczać zwolnień funkcjonariuszy Straży Granicznej.
2013-01-21 | 06:50
Gospodarka
Polscy przedsiębiorcy idą na podbój Mongolii
Dynamicznie rozwijająca się gospodarka Mongolii szansą dla polskich firm z branży budowlanej, górniczej i infrastruktury drogowej. Azjatycki kraj notuje 15-procentowy wzrost gospodarczy, a bogacące się społeczeństwo potrzebuje mieszkań, nowych dróg i technologii wydobywczych, które mogą zaoferować polskie firmy.
2013-01-18 | 06:50
Gospodarka
Były minister finansów Słowacji radzi: poczekajcie z przyjęciem euro, ale wykorzystajcie ten czas na reformy
– Członkostwo w strefie euro jest najlepszą drogą rozwoju dla małych i otwartych gospodarek w UE, pod warunkiem głębokich reform wewnątrz kraju i w samym eurolandzie – uważa były wicepremier i minister finansów Słowacji Ivan Mikloš, który aktywnie uczestniczył w przygotowaniu naszego południowego sąsiada do przyjęcia wspólnej waluty. Dlatego – jego zdaniem – Polska powinna czekać i obserwować zmiany zachodzące w strefie euro, jednocześnie poprawiając konkurencyjność swojej gospodarki.
2013-01-17 | 06:42
Prawo
Od dziś ułatwienia przy wydawaniu paszportów
Możliwość złożenia wniosku o paszport u dowolnego wojewody oraz uproszczenia w wydawaniu drugiego paszportu i paszportu tymczasowego – przewiduje obowiązująca od dziś nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych.Osoby, które muszą pilnie wyjechać za granicę w sprawach zawodowych będą mogły otrzymać paszport tymczasowy.
2013-01-10 | 06:45
Gospodarka
Europejska gospodarka odbija się od dna. Pierwsze efekty będą widoczne w drugiej połowie roku
Ekonomiści ostrzegają przed trudnym pierwszym półroczem w polskiej gospodarce, ale uspokajają, że druga połowa powinna być lepsza. – Podstaw do takiego założenia jest co najmniej kilka – mówi główny ekonomista Kredyt Banku, Jakub Borowski. To głównie za sprawą ożywienia w europejskiej gospodarce. W wielu krajach, również w tych najbardziej dotkniętych przez kryzys, już dziś daje się zaobserwować symptomy świadczące o stopniowej poprawie sytuacji.