Wszystkie newsy
2012-06-22 | 06:50
Gospodarka
Prof. J. Buzek: Europa potrzebuje zarówno oszczędności, jak i inwestycji we wzrost
Miniszczyt w Rzymie. Liderzy Niemiec, Francji i Hiszpanii będą dziś razem z premierem Włoch uzgadniać antykryzysowe stanowisko na przyszłotygodniowy szczyt 27 państw UE. Zadanie trudne, bo zdania są podzielone. Kanclerz Niemiec Angela Merkel optuje za cięciem wydatków. Nowy prezydent Francji, Francois Hollande chce pobudzać wzrost gospodarczy większymi nakładami z budżetu. – Tu nie ma wyboru – uważa prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. – Potrzebujemy absolutnie jednego i drugiego.
2012-06-22 | 06:40
Gospodarka
Ekonomista PBP: strefa euro znalazła się na ścieżce do rozpadu. To będzie Lehman Brothers razy trzy
– Dokapitalizowanie banków i masowy skup obligacji – te rozwiązania przynajmniej na chwilę powinny dać strefie euro odetchnąć – uważa Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Jednak politycy wciąż nie potrafią porozumieć się co do sposobów ratowania unijnej gospodarki. – Jeśli tak będzie dalej, strefa euro się rozpadnie – prognozuje ekonomista.
2012-06-22 | 06:35
Energetyka
Greenpeace: szczyt klimatyczny Rio +20 będzie spektakularną porażką
Kończący się dziś szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych nie przyniesie przełomu. Koncerny związane z wydobywaniem ropy i węgla tworzą zbyt silne lobby i rządy państw, w tym także Polski, nie podejmują decyzji, które uderzałyby w ich interesy – uważa Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa kampanii Klimat i Energia Greenpeace.
2012-06-21 | 06:33
Gospodarka
Amerykańscy inwestorzy zainteresowani Polską
Amerykańscy przedsiębiorcy działający w Polsce są zadowoleni ze swoich inwestycji – wynika z sondażu Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej. Blisko 2/3 z nich zamierza nad Wisłą rozwijać swoją działalność. – Potencjał współpracy jest niebywały po obu stronach – uważa prezes PAIH Józef Wancer. – Należy stworzyć plan, jak te relacje jeszcze pogłębić.
2012-06-20 | 06:59
Zagranica
Duński minister będzie się tłumaczyć z decyzji ws. Schengen
Rada Unii Europejskiej złożona z ministrów spraw wewnętrznych zdecydowała, że sama będzie podejmować decyzje w sprawie bezwizowego ruchu w UE. To oznacza, że w sprawie ponownego wprowadzenia kontroli na granicach Parlament Europejski nie będzie miał nic do powiedzenia. – Strefa Schengen to jedno z najważniejszych osiągnięć UE – podkreśla europosłanka Róża Thun. Dlatego przedstawiciele niektórych partii w PE grożą Trybunałem Sprawiedliwości prezydencji duńskiej, która dopuściła do takiego głosowania w Radzie Unii.
2012-06-19 | 06:50
Zagranica
Konsultacje społeczne w UE w 23 językach
Na ostatnim posiedzeniu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa Komisję Europejską do zmiany sposobu prowadzenia konsultacji społecznych projektów. Główne zarzuty to brak tłumaczenia na inne języki unijne, skomplikowana terminologia i zła komunikacja ze społeczeństwami. – Dajemy Komisji czas do 2014 roku – mówi europosłanka Róża Thun, współautorka projektu rezolucji.
2012-06-19 | 06:45
Gospodarka
Grecja z szansą na reformy. Hiszpania na razie wygrała tylko wyjście z grupy.
Wybory w Grecji pokazały, że kraj ten opowiedział się za pozostaniem w strefie euro. Zwycięska partia, konserwatywna Nowa Demokracja porozumiała się z socjalistyczną partia PASOK w sprawie powołania rządu i wprowadzenia programu reform. Hiszpania też wygrała, ale na razie fazę grupową Euro 2012. W walce z kryzysem musi liczyć na pomoc międzynarodową. Może się okazać, że deklarowana kwota pomocy w wysokości 100 miliardów euro to za mało.
2012-06-18 | 06:40
Gospodarka
Grecy wybrali oszczędności, ale wciąż jest ryzyko wyjścia ze strefy euro
Nowa Demokracja i PASOK prawdopodobnie utworzą nowy rząd w Atenach. Grecy tym samym wybrali opcję kontynuowania programu oszczędnościowego. Zdaniem Pawła Tokarskiego, eksperta Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wczorajsze wybory nie powinny być traktowane jako plebiscyt w sprawie obecności Grecji w strefie euro. – Wspólna waluta kojarzy się Grekom ze stabilnością – podkreśla. Jednak powrót do drachmy mogą spowodować inne czynniki. Chodzi m.in. o masowe wypłacanie oszczędności z banków.
2012-06-15 | 19:41
Energetyka
Min. Gospodarki: musieliśmy zawetować unijną mapę energetyczną
Polska jako jedyna spośród krajów Unii Europejskiej zawetowała dokument Energy Roadmap 2050. Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz tłumaczy, że Polska nie mogła zgodzić się na unijne propozycje, bo byłyby szkodliwe dla naszego przemysłu.
2012-06-15 | 06:40
Zagranica
Coraz bliższa współpraca polsko-chińska
Współpraca z Chinami coraz bardziej się zacieśnia. - Mieliśmy już ponad 60 delegacji chińskich, które były w tym roku w Polsce i mamy, co najmniej kolejnych 60 zapowiedzianych - informuje wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn–Klik. Jeszcze w tym roku szykują się kolejne wzajemne wizyty na wysokim szczeblu.
2012-06-15 | 06:35
Gospodarka
Prof. E. Mączyńska: Grecja potrzebuje nowego Planu Marshalla
– Jeśli zwyciężą populiści, którzy są antyeuropejscy i są za tym, żeby nie spłacać żadnych długów, świat zareaguje na to niepomaganiem. – przewiduje prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. I podkreśla, że Grekom trzeba pomagać w taki sposób, w jaki Plan Marshalla pomógł powojennym Niemcom. Grecy po raz drugi w tym roku w niedzielę spróbują wybrać rząd.
2012-06-14 | 06:45
Zagranica
Polska jedną nogą w Mongolii po metale ziem rzadkich
Polska chce zapewnić sobie dostęp do metali ziem rzadkich, czyli pierwiastków, bez których nie byłoby smartfona czy silnika elektrycznego. Te 17 pierwiastków o niezwykłych właściwościach umożliwia postęp technologiczny. W tym celu zabiegamy o wydobycie metali ziem rzadkich między innymi w Mongolii.
2012-06-12 | 06:30
Zagranica
Rosja coraz bliżej WTO. To może być koniec z embargami na produkty z Polski czy Gruzji
4 lipca rosyjska Duma zdecyduje, czy Rosja stanie się członkiem Światowej Organizacji Handlu. Rosyjscy politycy już dziś alarmują, że gospodarka straci kilka miliardów euro na obniżce ceł. – Rosja nie będzie mogła już tak, jak wcześniej swobodnie nakładać różnego rodzaju embarga na produkty rolne z Polski, z Gruzji czy z Mołdawii – uważa Jarosław Ćwiek-Karpowicz, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2012-06-08 | 06:20
Bankowość
Unia bankowa - nowy sposób na ratowanie zagrożonych upadkiem banków
Komisja Europejska nawołuje do zerwania połączeń między budżetami państw a bankami. Proponuje dla 27 państw UE nowe zasady ratowania zagrożonych upadkiem banków. To pierwszy krok ku unii bankowej z jednolitym nadzorem i wspólnym funduszem rekapitalizacyjnym. - Trudno będzie uzyskać polityczną zgodę na takie rozwiązanie - ocenia Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.
2012-06-01 | 11:30
Gospodarka
Szef Goldman Sachs AM: gospodarka Polski wzrośnie w tym roku o min. 3,5 proc.
- Gospodarka Polski wzrośnie w tym roku o minimum 3,5 proc. – prognozuje Jim O’Neill, prezes Goldman Sachs Asset Management. Tempo rozwoju mogłoby przyspieszyć w kolejnych latach, ale do tego potrzebne są inwestycje w innowacyjność i wydajność. Ekonomista dodaje, że sposób, w jaki Polska poradziła sobie z kryzysem powinien być przykładem dla innych krajów europejskich.