Biuro prasowe

BIZNES 2023-03-24

Podatek przy wypłacie komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku

Spółka, jako płatnik, nie ma obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego przy wypłacie komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku (sygn. akt I SA/Wr 394/22).
czytaj więcej
BIZNES 2023-03-16

Wirtualna Kasa Fiskalna dopuszczona do użytku – ułatwienie dla przedsiębiorców

Główny Urząd Miar wydał homologację dla startupu Wirtualne Kasy Fiskalne, dzięki czemu już od teraz przedsiębiorcy mogą zamienić konwencjonalną, sprzętową kasę fiskalną na nowoczesną aplikację w smartfonie.
czytaj więcej
BIZNES 2023-03-13

Brak opodatkowania opłat za leasing zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Wraz z nabyciem przedsiębiorstwa, bądź jego zorganizowanej części (ZCP), nabywca może zyskać też tzw. goodwill, czyli wartość dodatnią firmy. Czy oddanie w leasing takiej ZCP, wraz z goodwill, zrodzi po stronie firmy podlegający opodatkowaniu przychód?
czytaj więcej
BIZNES 2023-03-09

Jak fiskus próbuje ściągać z firm wyższe podatki

W zakończonej wyrokiem sprawie firmy, którą fiskus objął obowiązkiem poboru podatku u źródła, WSA orzekł, że taka interpretacja organu „nie odpowiada prawu”. Uchylając ją wskazał, że organ jest zobowiązany dokonać prawidłowej wykładni prawa.
czytaj więcej
BIZNES 2023-03-08

Podatek od loterii, konkursów, pokera online

Klienci otrzymujący świadczenia z różnego rodzaju konkursów, loterii czy sprzedaży premiowej powinni rozliczyć się z fiskusem, jednak niewielu z nich wie o tym obowiązku. Niezapłaceni podatku wiąże się natomiast z ryzykiem.
czytaj więcej
BIZNES 2023-02-28

1,5% dla NGO-s, wsparcie zbiórek i fundacji. Jak rozliczyć się z fiskusem?

W ubiegłym roku dzięki naszemu 1 proc. podatku do Organizacji Pożytku Publicznego trafił ponad miliard złotych. W tym roku możemy przeznaczyć na rzecz wybranej OPP 1,5 proc. podatku. Jak wyglądają ulgi i rozliczenia z tytułu wsparcia zbiórek i fundacji?
czytaj więcej
BIZNES 2023-02-01

Podatek u źródła a klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

W praktyce regulacje antyabuzywne umożliwiają podważenie decyzji płatnika o niepobraniu podatku u źródła. To płatnika nałożono bowiem obowiązki weryfikacyjne, których nieprawidłowa realizacja, pozwala organom na obciążenie go odpowiedzialnością.
czytaj więcej
Podatki BIZNES 2023-01-23

Substancja ekonomiczna spółki zagranicznej a klauzula antyabuzywna

Wdrożenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania spowodowało wzmożenie kontroli skupiających się na podatnikach powiązanych z podmiotami zagranicznymi. W toku kontroli naczelną kwestią okazało się prawidłowe zdefiniowanie tzw. substancji ekonomicznej.
czytaj więcej
BIZNES 2023-01-19

Przygotowanie kalkulacji CIT - na co uważać

Rozliczenie podatku CIT za rok 2022 będzie bardziej skomplikowane. Wszystko za sprawą Polskiego Ładu. O czym warto pamiętać?
czytaj więcej
BIZNES 2023-01-18

Jak wprowadzić spółkę w estoński CIT - webinar

Zapraszamy na webinar odbywający się 1 lutego 2023 - poświęcony wyzwaniom i korzyściom z estońskiego CIT. Prelegentem będzie Associate i doradca podatkowy Radosław Urban z KWKR.
czytaj więcej